Využití budovy bývalého úřadu městyse

Příhlášení

Email: Heslo:

Jste zde poprvé? Zaregistrujte se ZDE. Zapomněli jste Vaše heslo?

 
Soubory závěrečné zprávy
Soubory se závěrečnou zprávou nebyly dosud do systému vloženy.

Komentáře
celkem
2

Městys má ze zákona povinnost starat se o svůj majetek s péčí dobrého hospodáře. Ve svém vlastnictví má několik objektů, které v současné době nejsou nijak využívány a hrozí jim postupné chátrání. Jedním z nich je budova bývalého úřadu městyse na Nádražní 115.

 

Majetek městyse by měl buď sloužit k naplňování povinností a služeb zajišťovaných pro občany nebo přinášet finanční prostředky do rozpočtu městyse. Pokud neplní ani jednu z těchto funkci, je pro městys zbytný a je potřeba rozhodnout, co s ním. Přesně to je případ budovy bývalého úřadu, která nyní nenaplňuje ani jedno ani druhé a současný stav povede k postupné devastaci objektu, který by se tak do budoucna mohl stát spíše velkou zátěží.

 

Možná řešení jsou v podstatě tři:

- nalézt využití objektu pro činnost městyse – např. rekonstrukce na nájemní bydlení nebo pro provozování služeb (otázka jakých?),

- využívat objekt jako dlouhodobý zdroj příjmů rozpočtu – pronájem na kanceláře, byty nebo provozovny služeb soukromé firmě,

- použít ho jako jednorázový zdroj příjmů rozpočtu – prodej objektu.

Čtvrtým řešením by bylo ponechání v současném stavu, což by bylo to nejhorší, co bychom mohli udělat.

 

V loňském roce bylo zadáno posouzení nákladů na rekonstrukci na byty (viz. příloha) – vybudování 5 bytů by stálo zhruba 3,5 miliony korun. Realizace by znamenala investovat z rozpočtu městyse celou částku, která by se potom postupně vracela v nájemném. Vzhledem ke stavu zadlužení městyse ovšem v současné době hledáme např. při řešení zanedbané infrastruktury přesně opačný postup – tzn. okamžitou rekonstrukci financovanou dodavatelem a postupné splácení nákladů. Navíc je třeba se zamyslet nad tím, zda má městys budovat další nájemní byty nebo spíše nechat tuto oblast soukromému sektoru.

 

V loňském roce byl také zpracován posudek na prodej objektu (viz. příloha), který vyčíslil odhadní cenu 1,7 milionu korun. Jde samozřejmě o odhad, cena na trhu může být jiná, je otázkou, zda právě v současné nestabilní ekonomické situaci je nejvhodnější doba pro prodej nemovitosti a navíc zda by se vůbec našel zájemce.

 

Městys byl také kontaktován zájemci o pronájem objektu za účelem výstavby nájemních bytů nebo na využití pro některé služby, které v Okříškách chystají. Protože by i v těchto případech znamenaly úpravy nemalé investice, byly by nájmy zřejmě nízké nebo by z velké části byly započítávány vůči nákladům.

 

Pro rozhodování, jak naložit s bývalým úřadem městyse, bude důležitý také názor veřejnosti. Možná se objeví i nějaké nové nápady na využití objektu. V každém případě by byla škoda nechat tuto historickou budovu zchátrat. Jaký názor na její budoucnost máte vy, co byste doporučili zastupitelům a proč?

 

Děkujeme za Váš názor!


 Otevřeno ke komentování od
 15.08.2011 - 30.11.2011
 
Přílohy

Rozpočet nákladůna rekonstrukci objektu na 5 bytů
Výtah ze znaleckého posudkuceny objektu v místě a čas obvyklé 
Komentáře
veřejné: 2 | neveřejné: 0

Doporučuju prodej

Když sleduju, jak je na tom rozpočet Okříšek špatně, tak jednoznačně prodej a peníze využít na opravy chodníků a silnic!

Vložil: Martin (registrován/a Okříšky  ) 2011-10-27 22:00:27

využití budovy bývalého úřadu městyse

Pro účelné využití budovy jsou předností 3 vstupy a vybudované sociální zařízení, což nabízí možnosti pronájmů na nenáročnou výrobu, kanceláře, případně 1 byt a druhé podlaží využít pro zřízení menších a lacinějších bytů o které je v současné době zájem.

Vložil: Stanislav Pečta (registrován/a Okříšky  ) 2011-08-22 15:43:58